niedziela, 10 lutego 2013

Steampunk nadchodzi!/ Steampunk is comming!


Dziś o tym co mnie ostatnio kręci ;) Zwariowałam na punkcie biżuterii i w ogóle stylistyki steampunk. Nie wszyscy pewnie wiedzą o co chodzi więc pozwolę sobie na krótkie wprowadzenie.
Steampunk to (cytując wikipedię) nurt stylistyczny w kulturze (literatura, komiks, film, moda), który wywodzi się z fantastyki  naukowej. Jednakże technologia otaczająca bohaterów i będąca najważniejszym elementem świata oparta jest tu na mechanice, a nie elektronice. Akcja utworów steampunkowych osadzona jest najczęściej w czasach wiktoriańskich, co za tym idzie stylistyka ta nawiązuje do mody z końca XIX wieku. Moda steampunkowa to połączenie elementów ubioru opartych na wiktoriańskich wzorcach z mechanizmami zegarków, kołami zębatymi, googlami ;) itp. Stylistyka ta bardzo mi się podoba ostatnimi czasy, a skoro jestem kobietą kreatywną to postanowiłam sama coś w tym stylu zrobić. Rozebrałam na części stare zegarki i budziki i będzie się działo :)
Zaczęłam od czegoś prostego. Zrobiłam broszkę ze starego radzieckiego zegarka. Przygotowałam dwa bordowe kwiatki z frywolitki, podszyłam czarnym filcem, następnie przyszyłam i podkleiłam mechanizm zegarka. Doczepiłam kilka łańcuszków  zębatkę ze starego budzika. Proste? Proste. A jaki efekt :)
Broszka ma 4,5 cm średnicy i razem z łańcuszkami 6,2cm długości.
Na pewno powstanie więcej projektów w tej stylistyce. Plany mam ambitne :)

***

Steampunk - that is what makes me tick lately. As I am a creative woman I decided to do something in that style on my own. So I made my first steampunk tatting brooch:
This brooch is made from two layers of burgundy tatting lace, old mechanism of the Soviet wristwatch and some chains. It will by my personal brooch, because I'm very proud of it. This brooch measures 4,5 cm in diameter and is 6,2 cm long (with chains).Certainly  next steampunk projects will be created. I have ambitious plans about my tatting and soutache in steampunk style:)

5 komentarzy:

Janola Aleksandra pisze...

Ładna rzecz...oryginalna, przyciągająca uwagę - moją na pewno
Pozdrawiam

anza pisze...

Ciekawy styl, nigdy o czymś takim nie słyszałam :)

Smoczyca pisze...

ooo... steampunk i frywolitka? niesamowite połączenie :) gratuluję pomysłu!

Revi pisze...

Smoczyca steampunk z frywolitką to nie mój pomysł. Widziałam to już w kilku miejscach. Ale, że u mnie się bez koronki nie obejdzie... Będzie więcej, na pewno.

Nitka pisze...

Bardzo piękna.. i nieważne, że nie Twój pomysł, wykonanie w 100 % boskie !